25
sty-2017

JEKYLL i HYDE NAD KOZIM BRODEM

Aktualności   /  
IMG_2211

Doktor Jekyll i pan Hyde (oryg. Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde) –  nowela napisana przez szkockiego autora Roberta Louisa Stevensona po raz pierwszy w oryginale publikowana w roku 1886.

Utwór oryginalny opowiada o londyńskim prawniku, który prowadzi dochodzenie w sprawie dziwnego zdarzenia pomiędzy jego przyjacielem, dr. Henrym Jekyllem, a  Edwardem Hyde’em. Nowela ta jest znana jako portret psychopatologii i podwójnej osobowości. W kulturach anglojęzycznych fraza „Jekyll i Hyde” oznacza kogoś o dwulicowej osobowości.

Po ponad 130 latach mamy remake… 

„Podwójny” bohater pojawia się w Jaworznie, a dokładniej w dzielnicy Szczakowa i udaje się na spacer wzdłuż brzegów Koziego Brodu. Widzi ludzi z piłami ścinających parędziesiat drzew…. Osobowość doktora Jekylla reaguje spokojnie – po rozpytaniu okolicznych Mieszkańców dowiaduje się, że podpisali oni (prawie 50 osób) petycję do lokalnych władz z prośba o wycięcie drzew, które od dłuższego czasu stanowią zagrożenie dla okolicznych domostw podczas każdej większej wichury. Magistraccy urzędnicy do najgłupszych nie należą i po ocenie stanu drzew wydają stosowną decyzję o wycince…. Doktor Jekyll pisze zatem entuzjastyczny list do lokalnej gazetki EVERY WEEK, który ukazuje się 4 stycznia 2017 roku…

CT 4 stycznia

Skan pochodzi z gazety Co Tydzień, 4 – 10 stycznia, str. 19

Niestety – po zmroku „ożywa” osobowość Edwarda Hyde’a…. Po przechadzce w okolicach ulicy Jagiellońskiej  – Edward wyciąga z kieszeni swego smartfona i pisze e-maila do redakcji EVERY WEEK… Tym razem drzew szkoda, urzędnicy są głupi a Szczakowej grozi zostanie pustynią…. 

Niestety – proces wydawniczy gazetki lokalnej EVERY WEEK ma swoje nieubłagane prawa…. List Edwarda ukazuje się dopiero w wydaniu z 25 stycznia 2017 roku….

CT z 25 stycznia

Skan pochodzi z gazety Co Tydzień, 25 – 31 stycznia, str. 18

W tym momencie do akcji wkracza narrator – czyli wspomniany na wstępie londyński prawnik (przyjaciel dra Jekylla), który okazuje się dawnym detektywem Dąbkiem, który zmuszony był wyjechać „na zmywak” po odejściu na zasłużoną emeryturę poprzedniego, wiekowego już, redaktora naczelnego EVERY WEEK…. Dalszy ciąg opowieści na (nie tylko) ostatnich stronach kolejnych wydań lokalnej gazetki…. 😉

0

 likes / 0 Komentarze
Poleć ten post: