06
paź-2015

Jesteśmy gotowi do „Akcji Zima”

Aktualności   /  
Akcja Zima

Pierwsze opady śniegu jeszcze przed nami, ale już niedługo, bo od połowy października, rusza tegoroczna „Akcja Zima”, podczas której firmy Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania z Jaworzna i ZUKTZ „Jacek Wieczorek” z Bytomia zajmą się zimowym utrzymaniem dróg i ciągów pieszych. Jeśli chodzi o podział miasta na dwa rejony, właściwie nic się nie zmieniło od roku poprzedniego. Granica między obsługiwanymi przez poszczególne firmy częściami miasta przebiega ulicami Batorego, Szczakowską, Grunwaldzką, Jana Pawła II (Trasa Śródmiejska) i krakowską.
Do „Akcji Zima” przygotowania zaczynają się już w lecie, kiedy to nikt jeszcze nie myśli o nadchodzącej mroźnej porze roku. Już wtedy został rozpisany przetarg oraz podpisywana jest umowa z wykonawcami, którzy go zwyciężyli. Pracę firm utrzymujących drogi w okresie zimowym sprawdzać będą na bieżąco pracownicy MZDiM.

I. Miasto Jaworzno zostało podzielone na dwa podobne rejony zimowego utrzymania. Granica podziału na rejony przebiega przez ulice: Batorego, Szczakowską, Grunwaldzką, Jana Pawła II (Trasa Środmiejska), Krakowską.
Rejon nr 1 to dzielnice: Szczakowa, Pieczyska, Dobra, Ciężkowice, Wilkoszyn, Jeziorki,
Cezarówka Górna, Koźmin, Cezarówka Dolna, Podwale, Gigant,  ½ Centrum, ½ Bory, ½ Byczyna,
Rejon nr 2 to dzielnice: Długoszyn, Niedzieliska, Oś. Stałe, Łubowiec, Dąbrowa Narodowa,
Oś. Awaryjne, Wysoki Brzeg, Podłęże, Stara Huta, Jeleń, ½ Centrum, ½ Bory, ½ Byczyna.

Potocznie określana „Akcja zima” w swoim zakresie nie obejmuje jedynie usuwania skutków warunków zimowych – odśnieżania, usuwania oblodzeń, itd., ale jest to kompleksowa usługa oczyszczania miasta. Jeśli zima jest łagodna i nie wymaga prac związanych z opadami śniegu, wykonawcy, z którymi MZDiM podpisał umowy, zajmują się utrzymaniem czystości pasów drogowych na terenie miasta. Jest to między innymi porządkowanie przystanków komunikacyjnych, opróżnianie koszy przystankowych i ulicznych, sprzątanie pasa drogowego i ciągów pieszych, ale również oczyszczanie mechaniczne ulic i chodników – tzw. zamiatanie, jeśli warunki atmosferyczne na to pozwalają. Istotnym zadaniem ekip zajmujących się utrzymaniem porządku, jest codzienne sprzątanie przejść podziemnych.

0

 likes / 0 Komentarze
Poleć ten post: