17
Lip-2019

Parking płatny a komunikacja miejska. Zasady i ulgi

Aktualności   /  
parking hala

Powstający pod Halą Widowiskowo – Sportową parking miejski służyć ma tym, którzy potrzebują załatwić sprawy w Centrum miasta. Dwie bezpłatne godziny parkowania to wystarczająco długo, by zdążyć z załatwieniami, każda następna godzina postoju to koszt 2 zł (parking będzie płatny w godzinach: 6 – 18 w dni powszednie). Rozwiązanie ma zapewnić ogólnodostępność miejsc dla Mieszkańców, a nie stanowić darmowego, całodziennego garażu dla osób pracujących w Centrum.

Jeśli jednak Mieszkańcy będą chcieli dostać się do Centrum samochodem po to, by kontynuować podróż komunikacją miejską – jak najbardziej będzie to wspierane i ułatwiane. Osoby, które zostawiając samochód na parkingu, do 15 minut od wjazdu zdeklarują chęć przesiadki na autobus, będą miały możliwość rozliczenia postoju w ramach zakupu dziennego biletu na autobus.

Rozwiązanie takie, mamy nadzieję zachęci do przesiadania się do komunikacji miejskiej tych, którzy będą chcieli przemieścić się pomiędzy dzielnicami. Zdajemy sobie sprawę, że system parkingowy preferuje osoby korzystające z biletów dziennych, ale trzeba sobie brać pod uwagę, że wynika to z korzystnych -i bardzo niskich cen okresowych biletów jaworznickiej komunikacji. Przy bilecie rocznym za 180 zł można sobie bowiem wyobrazić, że osoba potrzebująca codziennego wielogodzinnego parkowania w Centrum, zdecyduje się na bilet za 180 złotych, co raczej nie wpłynie na fluktuację miejsc parkingowych. Podsumowując – nowy parking to nie ma być klasyczny „park &ride” i nie jest to jego założeniem. Chodzi o preferowanie ograniczenia ruchu samochodów w Centrum i zachętę dla osób zmotoryzowanych, wybierających nieregularne podróże poza Centrum. I jak długo roczny bilet jaworznickiego PKMu będzie kosztował mniej, niż jakikolwiek miesięczny abonament parkingowy – sytuacja ta nie ulegnie raczej zmianie.

0

 likes / 0 Komentarze
Poleć ten post: