14
cze-2024

Przystanek kolejowy na Jęzorze – szansa dla Jaworzna

Aktualności   /  

Trwa budowa przystanku kolejowego „Sosnowiec Jęzor Południe”. Wszystko wskazuje na to, że rzeczywiście zostanie on oddany do użytku w grudniu br. Na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Marszałkowskiego został opublikowany „Projekt rozkładów jazdy pociągów 2024/2025 dla Województwa Śląskiego”, który uwzględnia wspomniany przystanek.

Niestety, według projektu, nie wszystkie przejeżdżające tamtędy pociągi będą zatrzymywać się na nowym przystanku. Na przykład z 3 połączeń w kierunku Katowic w godzinach porannych, które mogłyby zainteresować osoby chętne do podróżowania koleją do stolicy województwa, rozkład zakłada zatrzymanie się tylko jednego pociągu. Odjazd składu zaplanowany jest na godz. 7:06, co nie umożliwi dotarcie do pracy w Katowicach na godz. 7:00 czy 7:30.
Projekt rozkładów jazdy pociągów dostępny jest pod adresem:
https://bip.slaskie.pl/resource/1186/89812/Projekt_RJ2024-25_BIP.pdf

W związku z powyższym, Miasto Jaworzno wystąpiło do Marszałka Województwa Śląskiego z prośbą o ponowne rozpatrzenie możliwości zwiększonej obsługi planowanego do uruchomienia przystanku kolejowego. Możliwość wielu przesiadek, również na kolej zarówno z innego środka komunikacji publicznej, czy z transportu indywidualnego, jest konieczna, by zachęcić Mieszkańców do korzystania z kolei, która w ostatnich latach przeżywa swój renesans. Artykuł na ten temat pojawił się na łamach jaworznickiej gazety „Extra”: https://extra.info.pl/index.php/2024/06/12/przystanek-kolejowy-jezor-od-grudnia-czym-z-niego-pojedziemy/

Poniżej skan pisma skierowanego do Marszałka Województwa:

skan1 skan2

Ponadto, niedaleko budowanego przystanku kolejowego, powstaje Jaworznicki Obszar Gospodarczy, który zapewni nowe miejsca pracy nie tylko dla jaworznian, a połączenie kolejowe może być atrakcyjną formą dotarcia do pracy. W pobliżu znajdują się również ważne dla naszego miasta oraz województwa drogi – autostrada A4, węzeł drogowy DK79/ S1 – oraz centrum handlowe. Miejsca te są generatorami dużego ruchu, a atrakcyjna oferta kolejowa ma szansę przyczynić się do jego rozładowania.

Fot. Materiały prasowe PKP PLK

0

 likes / 0 Komentarze
Poleć ten post: