STREET ART

Pomysł ozdobienia Jaworzna kolorowymi graffiti i muralami narodził się w Miejskim Zarządzie Dróg i Mostów na przełomie 2012 i 2013 roku. Na terenie miasta istnieje wiele wiaduktów i przejść podziemnych, które są często narażone na akty wandalizmu. Każdego roku wielokrotnie MZDiM odnawiał zniszczone obiekty. Wtedy narodził się pomysł, aby niechciane napisy zastąpić różnymi formami artystycznego wyrazu.
Miejski Zarząd Dróg i Mostów zdecydował, aby murale zostały wykonane na trzech obiektach. Do realizacji projektów murali wytypowano wiadukt przy ul. Kolejowej oraz przejścia podziemne na Leopoldzie i Osiedlu Stałym. Dodatkowo w ramach współpracy z Muzeum Miasta Jaworzna oraz Teatrem Sztuk różne formy graffiti, wykonane przez młodych jaworznickich artystów, pojawiły się w przejściach podziemnych przy ulicach Piekarskiej i Mostowej.

MURALE PRZY UL. KOLEJOWEJ

Na ścianach wiaduktu grafficiarze odzwierciedlili ulicę Grunwaldzką – po jednej stronie z roku 1940 (dawna ul. Krakowska), z drugiej przedstawiono jej współczesny wygląd. Przygotowane przez MZDiM projekty wykonali znający się od 15 lat grafficiarze z małopolski. Łącznie murale mają 105 mkw. Całe zadanie wykonywane było przez tydzień. Najpierw poprzez projekcję wykonywaną w nocy odwzorowano przygotowane projekty. Później systematycznie i precyzyjnie malowane były poszczególne elementy, co w konsekwencji przełożyło się na niesamowity efekt końcowy prac.

Graf1

Wykonawcy: Marcin Skurowski, ON-ER, Kolabo.

Graf2

Wykonawcy: Marcin Skurowski, ON-ER, Kolabo.

PRZEJŚCIE PODZIEMNE NA LEOPOLDZIE

W przejściu podziemnym zrealizowano obraz przedstawiający stację kolejową Jaworzno, która w ubiegłym wieku obsługiwała pociągi kursujące pomiędzy Szczakową a Chrzanowem. Stacja Jaworzno powstała w 1900 r. Budynek stacji znajdował się pomiędzy Leopoldem, a centrum miasta. Na terenie Jaworzna pociągi towarowe i osobowe zatrzymywały się także na stacjach Niedzieliska, Azot, Szyb Sobieski, Bory i Byczyna. Połączenie kolejowe relacji Jaworzno Szczakowa-Bolęcin (linia nr 126) funkcjonowało przez 81 lat. W latach 80-tych ubiegłego wieku tory pomiędzy Jaworznem i Chrzanowem zostały rozebrane. Obecnie z linii tej korzystają pociągi kursujące na odcinku Chrzanów – Płaza.

graf3

Wykonawcy: Marcin Skurowski, ON-ER, Spajder Jeruzalem.

graf33

Wykonawcy: Marcin Skurowski, ON-ER, Spajder Jeruzalem.

PRZEJŚCIE PODZIEMNE NA OSIEDLU STAŁYM

Ściany zostały ozdobione dwoma obrazami, ściśle związanymi z Osiedlem Stałym. Pierwszy przedstawia obiekt pływalni z której przez wiele lat korzysta dużo mieszkańców Jaworzna i okolicznych miast. Drugi natomiast to widok ul. Morcinka z lat 60-tych ubiegłego wieku.

graf4

Wykonawcy: Marcin Skurowski, ON-ER, Spajder Jeruzalem.

 

graf44

Wykonawcy: Marcin Skurowski, ON-ER, Spajder Jeruzalem.

 

PRZEJAZD ROWEROWY PRZY UL. ŚW. WOJCIECHA

Najnowszy mural, namalowany na przełomie czerwca i lipca 2017 r. znajduje się w rejonie nowo wybudowanej Obwodnicy Północnej. To inicjatywa młodych jaworznian, którzy w zamian za udostępnienie przestrzeni do malowania i zagwarantowanie wolności artystycznego wyrazu zaoferowali ozdobienie ściany przejazdu.

Graficiarze – Bartosz Brzózka i Red Oner w swojej pracy nawiązali do wielu jaworznickich motywów – powstającej chłodni kominowej, drwala, a nawet… dzik.

Mural Geosfera (4 of 5) (Kopiowanie)

Wykonawcy: Bartosz Brzózka i Red Oner.

Mural Geosfera (2 of 5) (Kopiowanie)

Wykonawcy: Bartosz Brzózka i Red Oner.

Mural Geosfera (5 of 5) (Kopiowanie)

Wykonawcy: Bartosz Brzózka i Red Oner.