25
lis-2015

ZDZISŁAW KRUDZIELSKI – nie ksiądz, nie skazaniec, nie aktor…

Aktualności   /  

ZDZISŁAW KRUDZIELSKI: 1881 – 1962

Patron Domu Kultury w Szczakowej i deptaka wzdłuż Koziego Brodu

material archiwalny muzeum miasta jaworzna

Zdzisław Krudzielski oprócz tego, że był mistrzem w fachu znanym dziś pod nazwą menedżerstwo, był także doskonałym działaczem społecznym, wrażliwym na wszelkie ludzkie problemy. Pomimo, iż nie miał łatwego życia, udało mu się wyrwać z biedy właśnie dzięki swoim niesamowitym zdolnościom organizacyjnym i przywódczym. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i zdeterminowaniu sprawił, że w tej chwili lista jego dokonań i wkładu w rozwój różnego rodzaju działalności jest naprawdę długa. Być może skupienie się na działalności stricte gospodarczej ułatwiło mu odcięcie się od polityki i nie zaprzątanie sobie nią głowy. To człowiek, którego poglądów politycznych – jak pisze autor przedmowy do Wspomnień o Zdzisławie Krudzielskim – Andrzej Garlicki – nie da się określić. „Można natomiast łatwo określić system wartości. Uczciwość, lojalność, rzetelność, to cechy, którymi kierował się we własnym postępowaniu i których wymagał od innych. Przede wszystkim od współpracowników. Ufał ludziom i nawet przykre doświadczenia nie pozbawiły go tej ufności”*.

Jego młodość, mimo że zanim zaczął studiować była pełna przykrości i problemów rodzinnych, obfitowała w intensywne poznawanie świata, a ciężkie, ścisłe studia nie ograniczały go w poznawaniu wszelkich rozrywek, spotykaniu ciekawych ludzi.

Pracował przy budowie wodociągów dla lwowskiego magistratu, jako technik pomiarowy w banku melioracyjnym, a wszystko to wciąż w trakcie studiów. Uczył się naprawdę chętnie i potrafił wygospodarować odpowiedni czas na studia, pracę i rozrywki (kiedy koledzy zbyt mocno namawiali go na „imprezę”, specjalnie zgolił wąsy, by mieć wymówkę do nauki – wspomnieć trzeba, że wąsy wtedy golili księża, aktorzy i skazańcy, dlatego był to skuteczny sposób na pozostanie w domu). Po doskonałym wyniku końcowych egzaminów służył w wojsku, następnie pracując jako inżynier – kierownik w firmie Chylewski et Comp. w Czerniowcach. Zajmował się tam wykonywaniem urządzeń mechanicznych (na przykład wodociągu z pompami parowymi i automatycznymi poidłami w oborach dla krów), czy też montażem (np. instalacji kotłów i maszyn w browarze w Czerniowcach).

Zdzisław Krudzielski był człowiekiem, który oprócz tego, że osiągnął sukces zawodowy, zajmował się ogromem przeróżnych rzeczy – od wspierania sportu i gospodarki, spełniał się nawet jako muzyk w czasach młodości, czy miłośnik wyścigów konnych i polowań, tenisa, rajdów samochodowych czy regat wioślarskich.

W 1918 roku otrzymał wezwanie od prezesa S.A. „Szczakowa”, w związku z tym, że rada nadzorcza uchwaliła przyjęcie Kruzielskiego jako dyrektora technicznego w fabryce cementu w Szczakowej. Osiedlił się tu zastając smutny po I wojnie światowej obraz biedy w Jaworznie, już po roku od przybycia tu, został dyrektorem Fabryki Portland Cementu „Szczakowa”. Świetnie skomunikowana Szczakowa była doskonałym miejscem do rozpoczęcia biznesu. Powstały tu kopalnie, huty i fabryki. Nie było problemem dla niego to, że nie znał się na produkcji cementu, ponieważ szybko się uczył i poznawał nowe technologie. Sprawił, że cementownia w Szczakowej stała się największą w Polsce, a to za sprawą determinacji we wprowadzaniu nowatorskich technologii.

Jako, że angażowWspomnieniaał się on nie tylko w działalność gospodarczą, to wykazywał inicjatywę także budując budynek Sokoła, w którym znajdowała się kręgielnia i sala teatralna. Pod jego kierownictwem przebiegały prace związane z wybudowaniem ujęcia wody i wodociągu, jak również zainicjował założenie w Szczakowej męskiej szkoły rzemieślniczej oraz żeńskiej szkoły zawodowej. Dużą uwagę przywiązywał do rozwoju infrastruktury drogowej – doprowadził do powstania dróg pomiędzy Szczakową a Bukownem.

Zdzisław Krudzielski przebywał na terenie Jaworzna do 1936 roku. Przez ten czas prowadził intensywną działalność nie tylko gospodarczą, ale także filantropijną. Dzisiaj po cementowni, w której pracował możemy oglądać dwa wyrobiska, z których pozyskiwano materiał do produkcji cementu: kamieniołom Gródek i Sadowa Góra, gdzie obecnie znajduje się ośrodek edukacji geologiczno – ekologicznej Geosfera.

Zdzisław Krudzielski jest autorem Wspomnień, wydanych w Warszawie, 1996 r. 

*Krudzielski Z., Wspomnienia, Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR, Warszawa 1996, s. 7.

0

 likes / 0 Komentarze
Poleć ten post: