06
lip-2022

Parking MCIT spełnia swoją rolę

Aktualności   /  

Od grudnia 2021 r. płatności za korzystanie z parkingu MCIT można uiszczać tylko bezgotówkowo. Obserwacje pokazały, że zainteresowanie parkingiem nie spadło, a wielu kierowców i tak „mieści się” w dwóch godzinach darmowego postoju.

parking_mcit1

Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Jaworznie, jako zarządca parkingu, wielokrotnie podkreślał, że obiekt ten nie jest garażem do magazynowania samochodów, lecz miejscem z którego – dzięki rotacji – jak najwięcej kierowców może skorzystać z postoju. Opłaty za parking pobierane są w dni robocze w godz. 6:00-18:00, przy czym pierwsze dwie godziny są bezpłatne – to wystarczający czas, by zdążyć załatwić swoje sprawy. Cena za parking to 6 zł, niezależnie od czasu parkowania w ciągu danego dnia. Obserwacje pokazują, że zdecydowana większość kierowców „mieści się” w czasie zwolnionym z opłat. Przykładowo w czerwcu br. system odnotował 13 561 wjazdów, z czego 10 343 użytkowników pobrało bilety wjazdowe. Na ponad 10 tys. pobranych biletów, tylko 335 osób zapłaciło za postój. Utrzymanie kosztownej logistycznie formuły płatności gotówkowej dla niewielkiej – jeśli w ogóle występującej – grupy płatników nie jest więc uzasadniona. Zwłaszcza, iż – jak widać po wysokości opłat, jak i ich zbiorowej wartości – parking nie jest (i nie miał z założenia być) przedsięwzięciem komercyjnym. Nie ma też obowiązku korzystania z niego – w niedalekim sąsiedztwie nie brak dostępnych alternatyw. Obiekt zapewnia rotację pojazdów, a tylko niewielki procent użytkowników potrzebuje pozostawić tam samochód na dłużej. Poza okresami, kiedy na hali widowiskowo-sportowej odbywają się imprezy, nie występują problemy związane z przepełnieniem parkingu i brakiem wolnych miejsc.

 

Przyjrzyjmy się danym z poprzedniego kwartału, gdzie liczba pobranych biletów (po odjęciu taksówkarzy) wyglądała następująco: kwiecień – 10 249, maj – 10 035, czerwiec – 10 343. Liczba wniesionych opłat miesięcznie kształtuje się na poziomie ok. 3-4 proc. liczby wjazdów, więc przywrócenie płatności gotówkowych nie miałoby większego sensu, m.in. ze względów logistycznych.

 

Warto dodać, że w przypadku parkowania dłuższego niż 2 godziny, opłacony bilet można wykorzystać jako bilet dzienny w autobusach PKM Jaworzno, pod warunkiem zabrania ze sobą paragonu z kasy automatycznej. Na terenie parkingu znajdują się także stanowiska dla samochodów elektrycznych, z dostępnymi bezpłatnie ładowarkami, zdarza się, że kierowcy tego typu pojazdów coraz częściej korzystają z tej możliwości.

 

Zachęcamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi parkingu MCIT, dostępnymi na naszym profilu na Facebooku.

0

 likes / 0 Komentarze
Poleć ten post: