14
paź-2022

Powstanie „Koci Zaułek”

Aktualności   /  

MZDiM tworzy nową przestrzeń publiczną. Na gminnej działce przy ul. Sienkiewicza urządzany jest właśnie „Koci Zaułek”. Finalnie miejsce to będzie mieć charakter kolorowego, sielskiego ogródka i będzie przyjazne Mieszkańcom, także dzieciom, seniorom i… kotom!

269916804_1420790315110198_7411819252751016668_n

Ulica Sienkiewicza częściej nazwana jest „Kocią” – ze względu na nawierzchnię wykonaną z kostki typu „kocie łby”. Przypadek sprawił, że w tym rejonie można spotkać sporo kotów (szczególnie wolno żyjących), więc coraz więcej osób kojarzy ulicę przede wszystkim z mruczącymi pupilami. Dlatego też tworząc koncepcję na zagospodarowanie jedynej w tym miejscu działki gminnej, MZDiM zaprojektował „koci zaułek”.

Prace trwają
Pracownicy MZDiM po wcześniejszym uporządkowaniu terenu i utwardzeniu go tłuczniem, zajęli się urządzaniem skweru. Zamontowano już dekoracyjne instalacje, biblioteczkę plenerową, donice i trejaże na rośliny. W biblioteczce znajdą się m.in. książki autorstwa Henryka Sienkiewicza (jako ukłon w kierunku patrona ulicy), jak i kocie bajki. Co ważne – elementy zdobiące zaułek zostały wykonane przez pracowników MZDiM zgodnie z ideą zero waste. Pojawią się jeszcze rośliny w donicach, ławki i kosze na śmieci. Po zakończeniu prac zaułek będzie przyjaznym miejscem odpoczynku, m.in. dla osób robiących zakupy na „Kociej”. W centralnym miejscu stanie donica sezonowo obsadzana m.in. sadzonkami dyni, a w pozostałych donicach pojawią się m.in. malwy, werbeny czy słoneczniki. Ze względu na to, że motywem przewodnim miejsca są koty, pojawią się tam także rzeźby kotów wykonane przez pracowników MZDiM oraz domki dla kotów przekazane przez Wydział Ochrony Środowiska UM. Powstający zaułek na pewno skojarzy się wielu Mieszkańcom z kocimi kawiarniami, popularnymi w większych miastach.

„Kocia” się zmienia dla Mieszkańców
W tym roku Miasto przeprowadziło ankietę i warsztaty dotyczące przyszłości „Kociej”, która – zdaniem wielu – posiada ogromny potencjał. Według uczestników przeprowadzonych dyskusji, ul. Sienkiewicza powinna być wielofunkcyjną przestrzenią usługową z handlem ulicznym w części lub w wyznaczonych godzinach i – przede wszystkim – tętniącą życiem przestrzenią. Trwające prace nad utworzeniem „Kociego Zaułka” niewątpliwie są ważnym krokiem w tym kierunku.

0

 likes / 0 Komentarze
Poleć ten post: