05
sty-2022

Redaktorze – sprawdź, zanim napiszesz

Aktualności   /  

Podstawową rolą mediów jest informowanie. Czasem jednak, przed podaniem informacji, warto ją sprawdzić. Tymczasem portal jaw.pl opublikował tekst wprowadzający czytelników w błąd i przypisujący cudze zasługi innym osobom. Mowa o zabudowie oświetlenia drogowego wzdłuż ul. Sulińskiego, w realizacji którego aktywnie uczestniczył radny Janusz Papuga. Portal stwierdził, że to jednak JBO. 

 

Według portalu o wspomniane oświetlenie przez dekadę walczyli Mieszkańcy wraz z radną Renatą Chmielewską, a realizacja okazała się możliwa dopiero dzięki zwycięskiemu projektowi JBO złożonemu przez radnego Mirosława Pieczarę. – Jaw.pl jak zwykle wypisuje bzdury, bo oświetlenie nie powstaje z JBO, i mieszkańcy nigdy nie głosowali na ten projekt, bo radny Pieczara takiego nie zgłosił. Radna Chmielewska może i chciała coś w temacie zrobić, ale po prostu nie wie jak się zabrać za wykonanie takiego zadania. Redaktorów tej publikacji odsyłam do MZDiM, może napiszą prawdę kto, co i kiedy – grzmi pod publikacją oburzony radny Janusz Papuga. I słusznie – bo to właśnie dzięki współpracy MZDiM z radnym Papugą powstało oświetlenie wzdłuż drogi. O tym, że nie jest to JBO można było przeczytać w wielu publikacjach prasowych, a także na stronach MZDiM. – Na odcinku ul. Sulińskiego od osiedla Sobieski Górka w kier. ul. Sielec zabudowano latarnie drogowe w ramach programu Nowe Oświetlenie, realizowanego przez MZDiM. Udało się to zrobić jeszcze w tym roku w ramach Remontowej Jesieni oraz radnym, którzy dokonali przesunięć finansowych jeszcze w sierpniu. Uruchomienie oświetlenia wzdłuż ul. Sulińskiego jest uzależnione od procedur przyłączeniowych Tauronu. W ramach tego zadania wykonano także oświetlenie w innych częściach miasta – wyjaśnia Paweł Bednarek, Dyrektor MZDiM. – Oświetlenie, jakże ważne na tym odcinku drogi powstało dzięki dobrej współpracy radnego z władzami miasta, które pozytywnie podeszły do tego pomysłu i projekt uzyskał finansowanie z budżetu miasta. MZDIM sprawnie przeprowadził cały proces od projektu do wykonania inwestycji i mieszkańcy mogą bezpieczniej poruszać się na tym odcinku ulicy Sulińskiego – komentuje radny Janusz Papuga. O tym, że 15 opraw świetlnych zostanie zabudowanych na zlecenie jednostki, można było przeczytać w publikacjach nt. Remontowej Jesieni. Wykaz lokalizacji objętych poszczególnymi programami został opublikowany także na stronie internetowej MZDiM – artykuł „Remontowa Jesień”.

Sulińskiego

Sulińskiego

Rzetelność dziennikarska nakazuje, by przed publikacją zadać pytania. Jednak w tym przypadku nawet nie było to konieczne – wystarczyło śledzić publikacje i komunikaty zamieszczane przez MZDiM zarówno podczas postępu prac, jak i w ramach podsumowań – post na Facebooku „Nowe Oświetlenie – prace zakończone” oraz artykuł Remontowa Jesień – podsumowanie.

W ramach JBO powstało oświetlenie, ale w zupełnie innej części ul. Sulińskiego – parkowe lampy stanęły przy skwerze w pobliżu Kościoła. Teren ten, na podstawie zawartej kilka lat temu umowy, jest w dyspozycji gminy i w zarządzie MZNK. Umowa została zawarta w sierpniu 2018 r. na okres 30 lat.

Jak mawiał Stanisław Jerzy Lec – Pomyśl, zanim pomyślisz! My, idąc z duchem czasu i dostosowując się do realiów, zachęcamy tworzących artykuły – Sprawdź, zanim napiszesz!

0

 likes / 0 Komentarze
Poleć ten post: